Vlakem na Sicílii - z Říma do Vídně

Vlakem na Sicílii - z Říma do Vídně

Noční vlak do Vídně z důvodu výluky odjíždí z Říma už v 16 hodin. Tyto vlaky nemají jídelní vůz, takže si na nádraží kupujeme dostatek vody a jídla na celou cestu. Příjezd do Vídně je před 9 hodinou ráno a snídaně v lehátkových vozech je opravdu jednoduchá.

Čas odjedzu, který byl z 19 a 20 hodiny přesunut na 16 hodinu nebyl jedinou komplikací na této části cesty. První komplikace přišla při zakoupení jízdenky. Pokud je na této trase plánována výluka, která zásadně ovlivní jízdní řád a hrozí změna času odjezdu, je (v březnu 2024) jedinou možností zakoupení jízdenek stránka https://www.nightjet.com/ . Zde jde jízdenky zakoupit s povinností zadat telefonní číslo, kam vám před odjezdem přijde informace, zda se odjezd změnil. Ostatní prodejní kanály jako eshop ÖBB, eshop ČD ani pokladna ČD vám tyto jízdenky nevydá. Chtěl jsem dvě lehátka v 4 místném kupé, kdy obě lehátka budou dole. Na eshopu si sice můžete vybrat, že preferujete místa dole, ale nejsou garantovaná a ani vám před zaplacení nenapíšou, která místa jste dostali. Zbyla mi tedy jediná možnost, a to vydat se osobně na pokladnu do Rakouska. Jelikož jsem měl plánovanou cestu do Brna, odskočil jsem si do Vídně. Tam jsem dostal, co jsem chtěl. Za 80€ dvě lehátka (pro dospělého a dítě). Myslím, že toto by drtivou většinu od cesty odradilo a koupil by si letenky...

Jízdenka zakoupená n apokladně ÖBB z Říma do Vídně

Pár minut před 16 hodinou náma ještě náš vlak určené nástupiště, což neznamená nic jiného než zpoždění. Stejnou zkušenost mám z posledních 3 předchozích cest z Říma. Nikdy se mi nepodařilo odjed s menším zpožděním než 45 minut.

Odjezdová tabule Roma Termini

Nakonec na tabuli svítí zpoždění 20 a vlak v 16 hodin (tedy v čase odjezdu) přijíždí na nástupiště. Odjíždíme tedy s 20 minutami zpoždění. Jedeme přes Pesaro, Rimini do Bologna Centrale a dále už po běžné trase přes Villach do Vídně.

Mapa cesty vlakem z Říma do Vídně přes Rimini. | Zdroj: Scotty ÖBB

Když přijížděl vlak k nástupišti, byl z venku viditelně dost špinavý. Po nástupu do vlaku byla podlaha ulepená a oproti nočnímu vlaku ze Sicílie byl pocitově špinavý. Mezi Vídní a Římem jezdí stará lehátka, které neprošly rekonstrukcí. Tak jak to u lehátek bývá, deka a polštář není povlečen, povlečení je v hygienickém balení a každý cestující si povleče lůžkoviny sám.

Do Bologni jedeme v kupé sami, pár minut před půlnocí k nám nastupují další dva cestující. To je nevýhoda, když si nekupíte celé kupé. Ale při cenové politice ÖBB by bylo zakoupení celého kupé už úplný nesmysl. Hlavně v lehátku. V lůžku je přece jen lepší komfort.

Do půl 7 večer je ještě světlo, takže koukáme do krajiny, kdy přejíždíme na druhou stranu pobřeží. Objednáváme si párky (na fotce jeden už ukousnutý, dítě bylo rychlejší :-) )

Někdy v noci přijíždíme do Rimini, ale to už oba spíme. Vzbudí nás až dobývání do kupé o půlnoci, kdy k nám nastupují další dva nocležníci. Bohužel jeden vystupuje už v Bruck, takže máme buzení ještě před 6 ráno, kdy vystupuje. Další vystupuje s náma ve Vídni.

Ráno v 7 nám donesou snídani, takže skládáme postele a připravujeme spodní lehátka tak, aby se k nám mohl přidat i nocležník z vrchního lehátka.

Snídaně v lehátku ÖBB z Říma do Vídně

Snídaně (sladká) obsahuje kaiserku, džem a máslo. Dále teplý nápoj a džus. Lehátka nemají sprchy, ale vedle je lůžkový vůz, který sprchu má. Palubní personál je v lůžku a do lehátka dochází. Ptám se, jestli bude ok si dát vedle sprchu a steward s tím nemá problém. Takže po rychlé sprše za chvíli a včas vystupujeme ve Vídni.

Máme asi 5 minut na přestup. Jelikož většinou přestup nestíhám, už rovnou jsem řekl, že půjdeme ve Vídni na snídani. Pro cestující nightjetu s lůžkem je k dispozici po příjezdu a před odjezdem Lounge ÖBB. S lehátkem jsem to ještě nezkoušel, tak to jdeme zjistit. Pán na recepci lounge nám říká, že tato jízdenka tu neplatí, ale že je možno si za 10€ lounge dokoupit. Toho využíváme - tyto salónky nabízejí kafe, nealko, ovoce a záchody. Zde počkáme na další spoj do Prahy.

Tohle byla poslední část cesty ze Sicílie. A vlastně to byla ta nejvíce unavující a nejméně komfortní část cesty. Výlety po Sicílii vlakem byly skvělé, přesun z Katánie do Palerma, který trval celé dopoledne byl fajn a cesta z Palerma do Říma nočním vlakem s využitím trajektu trajektu byl skvělý zážitek. Cestu z Říma do Vídně už příště asi vynecháme. Buď poletíme, nebo využijeme rychlovlak do sever Itálie a dále buď přes Švýcarsko nebo railjetem do Rakouska. Pokud ale budeme bojovat s časem, asi vyhraje letadlo. Cena v poměru s nabízenou kvalitou na lince Říma do Vídně, kterou nabízejí ÖBB jdou ve prospěch letadel. ..